Leczenie przebarwień - Leczenie przebarwień - najczęściej popełniane błędy

MEDserwis.pl > Leczenie przebarwień >Leczenie przebarwień - najczęściej popełniane błędy

Leczenie przebarwień - najczęściej popełniane błędy

Leczenie przebarwień jest skomplikowane, od lekarza wymaga wiedzy i doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi, a od pacjenta cierpliwości.

Najczęstsze błędy w leczeniu przebarwień to:
1. Zła diagnoza (lub jej brak). Za jedną nazwą defektu „przebarwienia” kryje się bardzo dużo problemów. Mogą być bowiem przebarwienia umiejscowione w naskórku lub skórze właściwej. Mogą być pochodzenia słonecznego (zewnątrzpochodne; do nich należą też przebarwienia powstałe wskutek urazów) i hormonalnego (wewnątrzpochodne). Dodatkowo mogą im towarzyszyć powikłania w postaci naczyniowej. Nałożenie się tych elementów tworzy wiele różnych kombinacji i każda z nich wymaga innego podejścia.

2. Nietrafne dobranie narzędzi do problemu. Wynika to częściowo ze złej diagnozy, a częściowo dlatego, że w wielu gabinetach na przebarwienia stosuje się takie narzędzia, jakimi gabinet dysponuje, a nie takie, jakie są w danym przypadku potrzebne. Chyba każdy gabinet ma w swojej ofercie leczenie przebarwień, ale w większości z nich nie ma odpowiednich urządzeń do walki z tym problemem. Na przykład próba usunięcia przebarwień w skórze właściwej za pomocą mikrodermabrazji nie ma szans powodzenia, bo zabieg działa tylko na naskórek.

3. Złe dobranie parametrów urządzeń i preparatów. „Złe” oznacza za słabe (wtedy nie zadziałają) lub za mocne (wtedy nastąpi uszkodzenie skóry). Dobrym przykładem są tutaj pilingi chemiczne. Najczęściej stosowany do leczenia przebarwień jest piling TCA. Niestety, jest to wbrew pozorom trudna metoda. Żeby zadziałał, przebarwienie nie może być zbyt głębokie, czyli najpierw musi być dobra kwalifikacja do zabiegu. Nie mniej istotne jest to, by piling pozostawał na twarzy odpowiednio długu, bo tylko wtedy zadziała, ale równocześnie nie za długo, bo przy przetrzymaniu może dojść do poważnych powikłań. Różnica czasowa między jednym a drugim jest niewielka i potrzeba bardzo doświadczonego lekarza do tego zabiegu.

4. Brak wiedzy i doświadczenia. Przykłady takiego elementarnego braku wiedzy to oferowanie lasera frakcyjny jako remedium na przebarwienia. Tymczasem laser frakcyjny „dziurkuje” skórę co ok. 1mm, więc nie ma możliwości, by usunął w całości przebarwienie. Można go używać co najwyżej do plam soczewicowatych na dłoniach przy skórze wymagającej regeneracji). Co gorsza, laser frakcyjny przynosi na ogół więcej szkód niż korzyści, gdyż należy do metod nieselektywnych, czyli działa nie tylko na przebarwienia, ale też na komórki z nimi sąsiadujące, podrażnia je i przyczynia się do powstawania kolejnych przebarwień.

5. Brak sprzętu lub sprzęt złej jakości. Aby dobrze leczyć przebarwienia potrzebne są co najmniej dwa bardzo dobre lasery: bromkowo-miedziowy i Q-Switch. Tymczasem laserów bromkowo-miedziowych, które jako jedyne radzą sobie z melazmami z powikłaniami naczyniowymi jest z w Polsce zaledwie kilka. Laserów Q-Switch jest dużo, ale nie każdy laser tego typu nadaje się od przebarwień. Q-Switch to bowiem nazwa typu lasera, a w jego obrębie można kupić laser za 5 tys. i za 300 tys. Nie muszę dodawać, że te tańsze jedynie mogą zrobić krzywdę pacjentowi zamiast mu pomóc.

W leczeniu przebarwień stosuje się metody nieselektywne i selektywne. Do tych pierwszych należą: pilingi, IPL, laser frakcyjny, mikrodermabrazja, kremy wybielające, cosmelan. Do metod selektywnych, zalecanych przy leczeniu przebarwień należą zabiegi laserami z zakresu światła zielonego (fala o długości 711 nm) oraz laserami typu Q-Switch (najlepiej neodymowo-yagowy Nd-YAG). Selektywność polega na tym, że urządzenie (w tym przypadku światło lasera) działa wybiórczo na problem, czyli na melaninę i melanocyty, przy ograniczonym oddziaływaniu na tkanki sąsiadujące, dzięki temu nie dochodzi do ich podrażnienia. Metody nieslektywne (takiej jak laser frakcyjny, pilingi czy IPL) działają zarówno na komórki barwnikowe jak i tkanki sąsiednie.

Co z tego wynika dla pacjentów? Jeśli ma się przebarwienia i chce się uniknąć wieloletniej drogi przez mękę należy wybrać gabinet, w którym jest laser bromkowo-miedziowy, nowoczesny laser Q-Switch i lekarz, który potrafi się nimi posługiwać.

Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium

Leczenie przebarwień

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl